San Giovannellon linna (lisännyt heinäkuun lopussa 2017 saman kodin omistajien 1046630 omistajien kuulemaan joitain arvosteluja) sijaitsee Erice-vuoren rinteillä, 10 minuutin ajomatkan päässä merestä, maaseudulla ja erinomaisella paikalla nauttia kauneudesta Trapanin tasangolta suolaisille suille ja Egadin saarille.
Trapanin keskustan bussipysäkki on 100 metrin päässä.
1800-luvun lopulta peräisin olevaa suurta huvilaa, jolla on pieni torni, ympäröi 3 puutarhaa, yksi rehevä ulkopuolella ja vuosisatoja vanhoja puita, joissa pysäköintialue sijaitsee, ja kaksi sisätilaa, pieni, jossa voit jopa kesällä nauttia tuoreista, varjo ja kauniit näkymät Erice-vuorelle ja sen torniin ja erittäin suuri, jossa on maallisia puita, sukulentteja, koristeheinoja, kala- ja vesililjalammikkoa ja uima-allas puoli maanpinnan yläpuolella
Talo, alle kahden minuutin ajomatkan päässä Palermon moottoritien risteyksestä, sijaitsee strategisella paikalla saavuttaakseen historiallisen ja naturalistisen mielenkiinnon kohteet Trapaniissa ja sen maakunnassa:
10 minuutissa Valderice ja Trapanin keskusta, jossa on promenade vapaista ja varustetuista rannoista, 15 minuutissa Erice-huiput, 20 minuutissa Cornino, Marsala, Stagnone-saaret, 35/40 minuutissa Castelluzzo ja Makarin lahti, San Vito lo Capo ja sieltä upea Zingaro-suuntautunut varanto.
Linnassa, jossa on kaksi kerrosta ja panoraamatorni, on kaksi suurta terassia, joista toisessa kerroksessa on mukavat kynttiläillalliset ja toisessa kerroksen tornissa toinen, josta voit nauttia upeasta näkymästä Trapanin tasangolle. , suolaastiat ja meri upeiden Egadi-saarten kanssa, jotka tunnetaan ympäri maailmaa kauneudestaan.
Vanhan rautaportin takana avautuu suuri sisäpiha, jossa on mukavat nojatuolit ja sateenvarjo, ja sitten pieni ovi johtaa suurelle pihalle, jolla on korkeat kiviseinät, jotka on suojattu aurinkopurjeilla ja varustettu valkoisilla akaasiapöydillä ja -tuoleilla ja sukulentteilla. Tämän pihan yhdessä nurkassa on 140 suihkukoneen kupla kylpylä 6 hengelle.
Rivitalon puutarha on noin 1000 neliömetriä ja siinä on 30000 litran puolikerrostunut teräsuima-allas, iso parter, jossa on puiset kansituolit ja aurinkotuoleja, 3 upeaa Ficus magnolioidea, vesililjalammi suihkulähteellä ja suuret sukulentimet ja Välimeren. Lammen takana on pieni huvimaja rentoutumiseen, lukemiseen tai joogan tekemiseen varjossa näkymällä linnalle ja sen edessä sijaitsevalle Ericen keskiaikaisille torneille. Puutarhassa on myös varjoisat nurkat, joissa on mukavat aurinkotuoleja, iso kaksinkertainen riippumatto ja ripustettu nojatuoli
Omistajat ovat sisustaneet linnan huolellisesti kaljuilla tyylikkäillä huonekaluilla, markkinoilta ostettuilla antiikkihuonekaluilla ja monilla mittasuhteiden ja vaaleiden värien palauttamiskohteilla.
Kaikissa ympäristöissä ja huonekalukankaissa ja liinavaatteissa vallitsevat värit ovat kerma, taupe ja vihreä.
Pääsisäänkäynnin ulkopuolella on kaksi suurta aulaa, jotka avautuvat suoraan puutarhaan, näissä sohvilla ja nojatuoleilla varustetuissa oleskelutiloissa on iso takka ja ne voidaan myös sisustaa 2 pitkää pöytää tarjoamaan pöytätilaa jopa 10 hengelle.
Sisäänkäynnin oikealla puolella on kaksi makuuhuonetta, toisessa parivuode, kylpyhuone ja suora pääsy toissijaiseen puutarhaan ja toiseen siirtomaa-tyylistä, josta on näköala pääpihalle, joka on varustettu kahdella yhden silitysraudan sängyllä, antiikkisella vaatekaapilla ja valtavalla siipituulettimella. 140 cm puu.
Muutaman kiviportaan ylös johtaminen johtaa romanttiseen makuuhuoneeseen, jossa on ranskalainen neliposterinen sänky, oma kylpyhuone suihkulla ja ranskalainen ikkuna, josta pääsee suoraan varjoiseen puutarhaan.
Kiviportaita ylöspäin pääsee ensimmäiseen kerrokseen, joka koostuu sisäänkäynnistä, kahdesta oleskelutilasta, joissa on kausikalusteita, makuuhuone katosvuoteella ja parvekkeella, jolta on upeat näkymät Egadin saarille, varustettuna oma kylpyhuone porealtaalla ja eteinen, jossa sohva Ranskalainen matellase-tyynyillä, jota seuraa pienempi kahden hengen huone, oma kylpyhuone suihkulla.
Suuri moderni keittiö ja kaunis ruokasali on erotettu makuutiloista käytävillä ja oleskelualueilla.
Ruokapöytä, jossa on antiikkinen 270 cm: n pähkinäpuusta valmistettu massiivipuupöytä, mahtuu mukavasti 10 henkeä, kun taas keittiön pöytää, suurta shabby chic-tyyliin ja harmaansinistä väriä, voidaan käyttää sekä rentoihin maalaismajoituksiin että Ruokasalista on suora pääsy kalustetulle terassille rentoutumista ja miellyttäviä kynttiläillallisia varten.
Huvila sijaitsee Erice-vuoren rinteillä asuinalueella, jota ympäröivät tyylikkäät huvilat pohjoiseen ja oliivitarhat etelässä.
Koko puutarha, joka ajan myötä oli menettänyt alkuperäisen muodonsa, hallitsi rikkaruohoja ja villipuita ja on henkilökohtaisesti huolissaan omistajille, jotka ovat luoneet kävelytiet ja kukkapenkit, pitäen sitä omistautuneena ja huolellisesti yrittääkseen palauttaa sen takaisin kauneuteen. viime vuosina.
Siksi se on nimetty uudelleen Phoenix-puutarhaksi.