Moinho do Loural on upea 10 hehtaarin tila, jota ympäröi kolmelta puolelta Mira-joki ja 700 metriä yksityistä rantaviivaa. Alun perin toiminut vuorovesimylly on useita pieniä vierastaloja, jotka tekevät siitä ihanteellisen paikan yhteiseen perhelomailuun.
Päärakennuksessa on upea terassi, jossa voi nauttia rauhassa aterioita viikunapuun varjossa eikä yöllä muuta valoa ole näkyvissä paitsi tähtiin. Se käsittää makuuhuoneen, jolla on oma kylpyhuone, molemmista upeat näkymät, kahden hengen huone, lisäksi yhden hengen huone, joka antaa suoraan terassille, ja kauniisti sisustetun kylpyhuoneen. Tonteilla on kaksi vierasmökkiä, joissa on myös terassit ja kiehtovat näkymät. Lisästudio, jonka lasiseinällä on näkymä joelle, nukkuu neljä ja on täydellinen lapsille. Kaikki on kunnostettu täysin eriteltyinä säilyttäen alkuperäisten rakennusten luonne.
Päärakennuksessa on runsaasti tilaa rentoutua suuressa, mukavassa, asuintilassa ja erillisessä opiskelualueessa. Siellä on sisäinen ruokapöytä, johon mahtuu 12 henkilöä, ja tilava ja erittäin hyvin varustettu keittiö, joka vieressä on. Etelään päin oleva terassi on varjostettu mimoosipuulla, ja pääterassilla on suuri paikallisesta kivestä käsintehty ulkokäyttöön tarkoitettu pöytä.
Muutaman metrin päässä on ensimmäinen vierasmökki, jossa on kaksi erillistä vuodetta, oma kylpyhuone ja oma oleskelualue, jossa on takka. Täältä voit kulkea maisemoidun puutarhan läpi uima-altaalle tai alaspäin yksityiseen laituriin.
Toiseen vierasmökkiin - noin 80 metrin päässä päärakennuksesta - pääsee polun kautta, joka kulkee korkkipuiden läpi vanhan kaivon ohi. Siinä on myös näkymä appelsiini- ja sitruunapuiden hedelmätarhaan toisella puolella ja joelle toisella, ja siinä on myös kaksi erillistä vuodetta, oma kylpyhuone (suihkukaappi), takka ja oleskelualue sekä ihanan eristäytynyt terassi.
Sieltä on muutama askel viimeiseen jäljellä olevaan vuorovesimyllyyn Mira-joella.