Koko huoneisto·Yksityinen majoittaja

Villa Palazzo del Diavolo: La Torre, WiFi, Ilmastointi, TouristPersonalAdvisor

Valitse päivät nähdäksesi hinnat

Majoituspaikan Villa Palazzo del Diavolo: La Torre, WiFi, Ilmastointi, TouristPersonalAdvisor valokuvagalleria

Yksityiskohta ulkoa
Ruokailu
Sisätilat
Sisätilat
Terassi/patio

Arvostelut

8,0 kautta 10.
Erittäin hyvä

Koko huoneisto

4 makuuhuonetta4 kylpyhuonetta7 henkilöä160 m²

Suositut palvelut/mukavuudet

  • Keittiö
  • Pyykinpesukone
  • Lemmikkiystävällinen
  • Ilmastointi
  • Ulkotilat
  • Pysäköinti saatavilla

Tutustu alueeseen

Näytä kartalla
Parabita, Puglia
  • Place, Viinimuseo
    ‪3 min kävelymatka‬
  • Place, Salentusole Winery
    ‪3 min kävelymatka‬
  • Place, Aldo Moron puisto
    ‪5 min kävelymatka‬

Huonevaihtoehdot

Samankaltaisia majoituspaikkoja

Tietoja majoituspaikasta

Villa Palazzo del Diavolo: La Torre, WiFi, Ilmastointi, TouristPersonalAdvisor

La Torre on itsenäinen Villa Palazzo del Diavolon yksikkö (Parabitassa, Lecce), arvostettu ja viihtyisä rakennus, jossa on barokkityylinen 1700-luvun sisustus, mukaan lukien suuret ikkunat, joissa on veistoksellinen paikallinen kivi, joka sijaitsee Parabitan historiallisen keskustan keskellä.

Keskellä erittäin historiallista ja taiteellista mielenkiintoa, 25 minuutin päässä intensiivisestä turkoosista Joonianmereltä ja Punta Pizon ja Isola di Sant'Andrean alueellisen luonnonpuiston rannoilta, mäntymetsäksi, dyynit ja luonnonvaraisista kalliovuoroista. Adrianmeren rannalla on myös ajomatka (noin 40 minuuttia siirtoa).
Rannikon lisäksi pääsee helposti Salenton tärkeimmistä nähtävyyksistä: suosituimmista hienoimmista ja salaisimmista (Lecce, Galatina, Nardò, Santa Maria di Leuca, Porto Selvaggio, Santa Cesarea Terme, Otranto , mainittakoon vain muutamia).

Kun huvilan pihalle, oikealla, laaja kivi portaikko johtaa La Torre (torni),
pääkerroksessa, joka on rakennettu osittain yhden muinaisen keskiaikaisen muurin tornista.
Sen pääsee viihtyisällä terassilla suuren oven läpi kehyksestä, joka on koristeltu carparossa, tyypillisessä Salenton kalkkikiveä, joka on hienoksi kaiverrettu ja koristeltu paholaisen peitteen avulla. Tilavat huoneet, joissa on holvattu katto, ovat 5,5 metriä korkeat (vanhin, vuodelta 600). Asunnossa on suuri vastaanotto-keittiö ja ruokailuhuone, jossa on pöytä, johon mahtuu 10 henkeä, mukava olohuone, iso kahden hengen huone ja kolme parvihuonetta 5 hengelle (kaksi erillistä yhden hengen vuodetta), 4 tilavat kylpyhuoneet, joissa on suihku. Myös viehättävä ruokakomero (manzano, paikallisella kielellä) ja piha, jossa yrttejä.
Mukava majoitus 7 hengelle.

Kuten koko kiinteistössä, tiloissa on Wi-Fi-yhteys ja itsenäiset ilmastointilaitteet (jäähdytys ja lämmitys).

Asunto meni läpi huolellisen remontin vuonna 2013, ja siinä on moderni-antiikkihuonekalut.

Tietenkin lapset ovat tervetulleita. Tupakointi on sallittu vain ulkona.
Kaikissa huoneissa on Wi-Fi-yhteys ja erilliset ilmastointiyksiköt (jäähdytys ja lämmitys). Ilmainen parkkipaikka lähellä. Lisäksi oma kiinteistö autotalli sopii kaksi kompakti auto.

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ------------------------
La Torre, kuten Villa Palalzzo del Diavolo, sopii ihanteellisesti erilaisen ja hämmästyttävän reitin suunnittelemiseen joka päivä. HINNAT JA TARVITTAJAT Räätälöidyt retket voidaan kehittää TURISTIN HENKILÖKUNNAN neuvonantajalla ilman lisämaksua.
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ------------------------

LISÄOMINAISUUDET

MIKÄ ON PALAUTA PALAZZO DEL DIAVOLO?

Paikallinen perinne on nimetty siihen liittyvään tapahtumaan: useita kertoja, koko rakennuksen ympäröivän parvekkeen kahden käden yhdistämisen kulma saattaa olla romahtanut huolimatta siitä, että sitä tuetaan. Kun joku huomasi, että se voisi olla "opera tu tiaulu" (paholaisen tekemä), päätös päättää paholaisen maski yhdestä suluista, joka kulmassa, ratkaisi lopullisesti kysymyksen. Tämän tapahtuman jälkeen ihmiset alkoivat uskoa, että rakennuksesta oli jotain salaperäistä.

Todellisuudessa on mahdollista, että nimi on peräisin lukuisista vastaavan demonien lukuisista esityksistä, jotka löytyvät eri ikkunoiden ikkunoista ja rakennuksen pääovesta. Näiden kuvausten alkuperä ei ole selvä, mutta niillä on esoteeriset ja apotrooppiset (pahojen silmien) piirteet, jotka muistuttavat Frederick II: n linnoituksia Apulian alueella ja muut rakennelmat eri Italian alueilla.

ENTISÖINTI

Tämä toteutettiin vuosina 2011-2013 Parabitan perheyritys Impresa Leopizzi 1750 (perheyritys, joka on työskennellyt kaksitoista sukupolvea rakentamisessa rakennusalalla ja monumenttien kunnostamisessa). Arkkitehti: Corrado Cazzato Presicce. Restaurointi noudatti tiukkoja filologisia ja säilyttämisperusteita, joilla säilytetään alkuperäiset seinät, yleinen asettelu ja tyypilliset arkkitehtoniset elementit: paikallisten kivien holvatut ja käyttö (carparo ja lecce-kivi).

HUONEKALUT JA KALUSTO

Laadukkaat kalusteet ja kalusteet pääasiassa yhdeksännestä ja kahdennenkymmenennestä vuosisadasta. Jotkut tulevat Friulista (Koillis-Italiasta), joista mainittakoon Mirco-konsolin emo (1800-luvun alussa konsoli, jossa on suuri seinäpeili) Towerin ruokailu-ja olohuoneessa. Tämä pala, joka tulee Pitotin perheen (nykyään Antiquarium) Suurhuoneistosta Povolettossa (Udine, Koillis-Italia), on selviytynyt kahdesta vuosisadan maailmansodasta, jolloin talon oli täytetty paikallisen miehityksen käsky joukot.

Kaksi tärkeätä alkuperäistä kaiverrusta, jotka ovat peräisin kahdeksastoista vuosisadasta: Napolin valtakunnan kartta, jossa myös Parabitan kaupunki voidaan tunnistaa; ja Venetsian tasavallan kartta.

Omistajien avulla eri huonekalujen alkuperää on mahdollista jäljittää perhe-elämän tapahtumien kautta.
Tämä huoneistohotelli sijaitsee vain lyhyen kävelymatkan päässä kohteesta Museo Pinacoteca. Majoituspaikka tarjoaa asiakkailleen esimerkiksi pyykinpesutilat. Huoneistossa tarjoaa keittiön ja 4 kylpyhuonetta.
  • Ilmastoitu huoneisto, jossa asiakkaille on tarjolla keittiö, pyykinpesukone ja 4 kylpyhuonetta
  • Majoituspaikka tarjoaa asiakkaille pyykinpesutilat
  • Sijaitsee kivenheiton päässä kohteesta Museo Pinacoteca ja Viinimuseo
Huoneisto tarjoaa asiakkaiden käyttöön pyykinpesutilat. Vastaanotto on avoinna ympäri vuorokauden.

Tämä huoneisto on savuton.


Majoituspaikan palvelut/mukavuudet

Internet

  • Saatavilla huoneistossa: Wi-Fi

Pysäköinti ja liikenneyhteydet

  • Auto vaaditaan
  • Paikan päällä pysäköinti sisältää autotallin

Keittiö

  • Astianpesukone
  • Jääkaappi
  • Kahvin-/vedenkeitin
  • Keittovälineet, astiat ja ruokailuvälineet
  • Leivänpaahdin
  • Liesi
  • Mausteita
  • Mikroaaltouuni
  • Uuni

Ruokailu

  • Ruokapöytä

Makuuhuoneet

  • 4 makuuhuonetta
  • Lakanat saatavilla

Kylpyhuone

  • 4 kylpyhuonetta
  • Bidee
  • Hiustenkuivaaja
  • Pyyhkeet saatavilla
  • Saippua
  • Suihku
  • Vessapaperi

Oleskelutilat

  • Olohuone
  • Ruokapöytä

Viihdetarjonta

  • Kirjoja
  • Televisio

Ulkotilat

  • Parveke

Pesulapalvelu

  • Pyykinpesukone
  • Pyykinpesutilat

Ilmastointi ja lämmitys

  • Ilmastointi
  • Lämmitys

Lemmikit

  • Lemmikkiystävällinen
  • Vain koirat ovat tervetulleita
  • Korkeintaan 10 kg per lemmikki

Sopivuus/esteettömyys

  • Savuton majoituspaikka
  • Majoittajan kommentti: non-smoking only

Palvelut ja mukavuudet

  • Puhelin
  • Siivouspalvelu pyynnöstä
  • Silitysrauta/-lauta

Sijainti

  • Kaupungin keskustassa
  • Lähellä huvivenesatamaa
  • Lähellä lahtea
  • Lähellä meren rantaa
  • Sairaalan lähellä

Tekemistä

  • Ekokiertoajeluja lähistöllä
  • Hevosten ratsastusmahdollisuus lähistöllä
  • Laitesukellusmahdollisuus lähistöllä
  • Luolaretkeilyä lähistöllä
  • Maastopyöräilymahdollisuus lähistöllä
  • Purjehdusmahdollisuus lähistöllä
  • Purjelautailumahdollisuus lähistöllä
  • Snorklausmahdollisuus lähistöllä
  • Surffaus-/bodyboarding-mahdollisuus lähistöllä
  • Uintimahdollisuus lähistöllä
  • Vaellus-/pyöräilyreittejä lähistöllä
  • Vesihiihtomahdollisuus lähistöllä
  • Viinitilakierroksia lähistöllä

Turvallisuusominaisuudet

  • Ei ilmoitusta häkävaroittimesta (majoittaja ei ole ilmoittanut, onko majoituspaikassa häkävaroitinta – voit tuoda mukanasi kannettavan häkävaroittimen)
  • Ei ilmoitusta savuvaroittimesta (majoittaja ei ole ilmoittanut, onko majoituspaikassa savuvaroitinta)

Yleistä

  • Siivouspalvelu (pyynnöstä)
  • Yksikön koko: 160 neliömetriä

Käytännöt

Sisäänkirjautuminen

Sisäänkirjautuminen alkaa klo 16.00
Kontaktiton sisäänkirjautuminen saatavilla
Sisäänkirjautujien alaikäraja – 21

Uloskirjautuminen

Uloskirjautuminen ennen klo 11.00
Kontaktiton uloskirjautuminen saatavilla

Sisäänkirjautumisen erikoisohjeet:

Saat majoittajalta ohjeet sisään- ja uloskirjautumiseen sähköpostitse.
Majoituspaikan antamien tietojen käännöksissä on saatettu käyttää automatisoituja käännöstyökaluja

Lemmikit

  • Lemmikit ovat tervetulleita
  • Vain koirat sallitaan
  • Korkeintaan 1 (painoraja: 10 kg per lemmikki)
  • Avustajaeläimistä ei veloiteta maksuja.

Lapset ja varavuoteet

  • Lapset ovat tervetulleita.
  • Majoittajan kommentti: children welcome

Tapahtumat

Sallitut tapahtumat: perhejuhlat and syntymäpäiväjuhlat

Tupakointikäytännöt

Tupakointi ei ole sallittu
Non-smoking only

Tärkeää tietoa

Hyvä tietää

Tätä majoituspaikkaa hallinnoi yksityinen majoittaja (eli taho, joka ei toimi kaupankäynti-, ammatinharjoittamis- tai liiketoimintatarkoituksissa). EU:n kuluttajansuojalaki, mukaan lukien peruutusoikeus, ei koske tätä varausta. Yksityisen majoittajan määrittämä peruutuskäytäntö koskee varaustasi.
Lisähenkilöistä saatetaan veloittaa maksu, joka vaihtelee majoituspaikoittain
Sisäänkirjautumisen yhteydessä saatetaan vaatia virallinen kuvallinen henkilöllisyystodistus sekä pankki- tai luottokortti tai käteisellä maksettava takuumaksu mahdollisten lisämaksujen varalta.
Erityispyyntöjen toteutuminen riippuu saatavuudesta sisäänkirjautumishetkellä, ja niistä saatetaan veloittaa lisämaksuja. Erityispyyntöjen toteutumista ei voida taata.
Juhlien ja tapahtumien (kuten perhejuhlat ja syntymäpäiväjuhlat) järjestäminen on sallittua majoituspaikassa; enimmäisosallistujamäärä: 15
Majoittaja ei ole ilmoittanut, onko majoituspaikassa häkävaroitinta. Harkitse kannettavan häkävaroittimen tuomista matkallesi.
Majoittaja ei ole ilmoittanut, onko majoituspaikassa palovaroitinta
Tätä majoituspaikkaa hallinnoi kumppanimme Vrbo. Saat Vrbolta sähköpostitse linkin Vrbo-tilille, jonka kautta voit muuttaa varaustasi tai peruuttaa sen.
Saat majoittajalta sisään- ja uloskirjautumisohjeet sähköpostitse. Saat myös Vrbolta sähköpostitse linkin Vrbo-tilille, jonka kautta voit hallinnoida varaustasi.
Majoituspaikan rekisteröintinumero IT075059C200118515

Lisämaininnat

  • Kaikkien asiakkaiden, myös lasten, tulee olla läsnä sisäänkirjautumisen yhteydessä, ja heidän tulee näyttää virallinen kuvallinen henkilöllisyystodistus tai passi.
  • Kansallisten säädösten vuoksi paikan päällä maksettavat summat eivät voi ylittää 5000 GBP:n suuruista summaa. Saat lisätietoja asiasta ottamalla yhteyttä majoituspaikkaan varausvahvistuksessa olevien tietojen avulla.

Villa Palazzo del Diavolo: La Torre,WiFi,AirConditioning,TouristPersonalAdvisor – arvostelut

Arvostelut

8,0

Erittäin hyvä

Arvosana 10 - Loistava. 1 kautta 4 arvostelua
Arvosana 8 - Hyvä. 2 kautta 4 arvostelua
Arvosana 6 - OK. 1 kautta 4 arvostelua
Arvosana 4 - Huono. 0 kautta 4 arvostelua
Arvosana 2 - Hirveä. 0 kautta 4 arvostelua

8,8/10

Siisteys

Arvostelut

8/10 Hyvä

Ingo S.

Hyvää: Siisteys

Einfach etwas Besonderes!

Das mächtige Haus liegt versteckt in der Altstadt von Parabita, einem "touristenfreien" 9000 Einwohner-Städtchen im Salento. Die Strände der Westküste sind ca 30 Autominuten entfernt, die (schöneren) der apulischen Ostküste mindestens 45 Minuten. Die Wohnung ist schön und stilvoll eingerichtet, vor allem in der Küche haben wir uns sehr gern aufgehalten. Sofa und Sessel im Wohnzimmer müssten einmal durch neue ersetzt werden, sind ein bisschen abgenutzt. Durch die Schlafböden wird noch mehr Raum geschaffen, das hat uns sehr gut gefallen. Nur in bzw. über der Küche will man eigentlich nicht schlafen, weil es das Durchgangszimmer schlechthin ist. Die beiden reinen Schlafzimmer sind toll! Insgesamt ist aller Komfort vorhanden: Spül- und Waschmaschine (letztere außerhalb zur gemeinsamen Nutzung mit den anderen Appartments). Und gute und leistungsstarke Klimaanlagen in jedem Raum, was im August in Apulien wirklich wichtig ist. Die Küche ist modern und sehr gut ausgestattet; es macht Spaß darin zu kochen und es hat an nichts gefehlt außer dem berühmten Schneebesen... Besonders zu erwähnen ist die hervorragende und gleichzeitig zurückhaltende Begleitung durch den Haushälter: Antonio hat uns nachts um 1 Uhr zur Wohnung geführt, weil wir nicht früher ankommen konnten. Wir haben die Tage genossen. Parabita ist zwar kein Badeort, eher ein verschlafenes Kleinstädtchen, aber die Küste ist nicht weit, und es ist ein guter Ausgangspunkt für Ausflüge.
Yöpyi 8 yötä elokuussa 2022

8/10 Hyvä

Federica C.

Hyvää: Siisteys

Magico edificio

Palazzo carico di fascino. Struttura accogliente e super accessoriata. Il Paese e’ situato in un crocevia strategico, vicino sia al mare sia a siti di interesse storico. Ci siamo trovati molto bene
Yöpyi 10 yötä elokuussa 2020

10/10 Loistava

Francesco G.

Hyvää: Siisteys

Davvero molto bello

Palazzo nel centro di parabita. Bello, spazioso e in ottime condizioni! Ottimo per un gruppo di ragazzi che vuole godersi il Salento in un paesino non troppo affollato.
Yöpyi 7 yötä elokuussa 2019

6/10 OK

BEATRICE C.

DOMMAGE

Très bon contact avec la propriétaire. Réservation facile. Bon accueil des personnes responsables de la maison. Le palais est idéalement placé dans le centre historique de Parabita, à 2min de la place centrale. La bâtisse qui a fait l’objet d’une restauration soignée, est très jolie de l’extérieur. Les photos de l’intérieur sont plus avantageuses que la réalité. Bien que propre, l’intérieur est moins accueillant. Il est sombre. Le mobilier est vétuste, le linge de maison et les serviettes sont anciennes et sentent le renfermé. La literie est dure comme de la pierre et toute à refaire. Dommage! Le garage qui se trouve sur la route parrallèle à 3min à pieds du palais, dispose d’une porte d’accès trop étroite. Il est inutilisable, sauf si vous disposez d’une petite voiture.
Yöpyi 20 yötä heinäkuussa 2018