Tule mukaan ainutlaatuiseen puolen päivän seikkailuun, joka vie sinut pois ruuhkaisilta rannoilta luonnon keskelle. Tämä opastettu vaellus kulkee upeaa rannikkopolkua pitkin Osejavan niemimaalla - yhdellä Dalmatian kauneimmista alueista. Odota metsäpolkuja, merijyrkänteitä, kirkasta vettä ja piilossa olevaa rantaa, jonne pääset vain kävellen tai uimalla.
Tarjoamme kaksi päivittäistä kierrosta - yhden aamulla (08:00-12:00) ja yhden auringonlaskun aikaan (18:00-21:30) - joten voit valita täydellisen hetken tälle kokemukselle.
–
Aamukierros: Nugalin piilotettuun rantaan (08:00-12:00)
- Vaellus: ~6 km
- Sisältää pakollisen 500 metrin uinnin
- Aktiivisille matkailijoille, jotka nauttivat seikkailuista ja merestä.
- Alkaa aikaisin kesähelteiltä välttyäkseen
Tapaamme Makarskan pääaukiolla ja vaellamme metsäpolkuja pitkin merinäköaloilla. Puolimatkassa pysähdymme pienelle rannalle ja uimme 500 metriä rannikkoa pitkin Nugalin rannalle - piilotettuun helmi, jonne ei ole tieyhteyttä. Kuljetat tavarasi kuivapussissa (jota käytetään reppuna) ja saat snorklausmaskin, puhallettavan tyynyn ja valinnaiset evät uinnin helpottamiseksi.
Nugalissa rentoudumme, uimme, snorklaamme tai kokeilemme kalliohyppyä (valinnainen). Paluu tapahtuu kallioiden yläpuolella kulkevaa metsäpolkua pitkin.
–
Auringonlaskun kierros: Nugalin rannalle (18:00-21:30).
- Vaellus: ~5.5 km
- Uintia ei vaadita, mutta se on vapaaehtoista
- Helpompi ja lyhyempi kuin aamukierros.
- Ihanteellinen pariskunnille, ystäville tai yksin matkustaville.
Vaellamme samaa polkua, pysähdymme näköalapaikalla ja saavumme Nugalin rannalle kävellen. Siellä voit uida, snorklata tai rentoutua auringon laskiessa vuorten taakse. Valinnainen kalliohyppy on mahdollista olosuhteiden mukaan. Palaamme Makarskaan juuri ennen pimeää rauhallista metsäreittiä pitkin.
–
️ Mukana:
- Sertifioitu paikallinen opas
- Snorkkelinaamari
- 40L kuivapussi
- Puhallettava uintityyny
- Valinnaiset evät (aamukierros)
- Pienryhmä (max 12 henkilöä)
–
Tuo:
- Vähintään 1,5 litraa vettä
- Uimapuku ja pyyhe
- Aurinkovoide
- Peruskunto ja hymy
–
ℹ️ Tärkeää tietoa:
- Aamupäiväretki: on pystyttävä uimaan 500 metriä.
- Auringonlaskun retki: sopii useimmille peruskuntoisille ihmisille.
- Ei sovellu alle 18-vuotiaille tai liikuntarajoitteisille.
- Polulla tai rannalla ei ole käymälöitä tai pukuhuoneita.
–
Miksi tämä kiertue?
Tämä on enemmän kuin kävely tai uinti - se on todellinen paikallinen kokemus. Oppaasi on kotoisin Makarskasta, ja hän kertoo näkemyksiään Dalmatian luonnosta, kulttuurista ja elämäntavasta.
Etsitpä sitten seikkailua, rentoutumista tai erityistä muistoa, tämä retki tarjoaa täydellisen yhdistelmän luontoa ja jännitystä ystävällisessä ryhmässä.