Tämä talo oli meidän perheen piilopaikka kesäksi. Nyt se on kokonaan uusittu ympäri vuoden käytettäväksi modernilla tavalla, joka saa sinusta tuntemaan, että se on kotisi poissa kotoa. Voit nauttia aamiaisen aamulla tai juoman illalla isolla verannalla, josta on upeat merinäkymät (thea thalassa). Uinti yksityisessä uima-altaassa henkeäsalpaavilla näkymillä rentouttaa vartaloasi ja aisteja.
Thea Thalassa (kreikkalainen merinäköala) -hotelli sijaitsee Kato Galatasissa, melkoisella alueella lähellä Chanian keskustaa (4,9 km) ja vanhaa kaupunkia. Kato Galatasin kylästä (Kato tarkoittaa kreikkalaisena, tässä tarkoittaen "mäkeä alempana") on tullut suhteellisesti Hanian kaupungin esikaupunkialue, mutta silti siinä on edelleen melko kodikas ilmapiiri. Talo on rakennettu kukkulan alareunaan, aivan meren yläpuolelle, ja siihen pääsee joko Haniaa ja Kissamosia (länsiosaa) yhdistävän tien tai valtatien (merkitty tunnuksella E65) kautta, joka yhdistää kaikki pohjoisen tärkeimmät kaupungit Kreetan rannikko.
Kävelymatkan päässä talosta on ravintoloita meren rannalla, kahviloita, pikaruokapizzaa, mini- ja supermarketteja.
Paikallisella linja-autolla (1,5 euron lippu) noin 20 minuutissa tai taksilla 10-15 minuutissa (8-10 euroa) saatat joutua Hanian keskustasta tutkimaan venetsialaista vanhaa satamaa.
Päätien länsipuolella (vanha valtatie) ovat Stalosin, Agia Marinan ja Plataniaksen hiekkarannat. Lisää tungosta ja täynnä rantabaareja, ravintoloita, kauppoja, baareja ja yökerhoja. Kävele rannikkoa pitkin nauttiaksesi auringonlaskusta ja merinäköalasta.
Päätien itäpuolella (tapa kaupunkiin) ovat Kalamakin (5 minuutin kävelymatkan päässä talosta), Agi Apostolin ja Chrisi Aktin hiekkarannat, jotka johtavat sinut alle 5 km: n jälkeen Chanian vanhaan kaupunkiin (jos nautit kävelystä, tämä on erittäin mukava kävelymatka rannikon yli!).
Yhden minuutin ajomatkan päässä olette valtatieltä (E65), joten pääset helposti helposti kuuluisille “Falassarna”, “Elafonisi” ja “Balos” rannoille.
Hanian lentokenttä on 15 km (ajomatka noin 20-30 min).
AJO-OHJEET CHANian lentokentältä ja SOUDA-SATAMASTA
Seuraa tienviittoja moottoritielle ja kohti Kissamosia (länteen). Käänny Galatasin poistumistielle, käänny oikealle stop-merkille. Jatka suoraan ja seuraa Kato Galatas -merkkiä. Näet talon oikealla puolellasi juuri ennen tien päättymistä (kadun nimi ja numero: Eleftherias 1)
ASIOITA TEHTÄVÄNÄ
Kaikki vesiurheilu Ag: n rannoilla. Marina ja Platanias.
Agi Apostolissa voit valita “Golden Fun Park” -keilauksen ja minigolfin. Ja jos olet tennis-harrastaja, voit käydä “Tennis Club Chania”: lla ja mahdollisesti järjestää ottelun.
Laajemmalla alueella (tarvitset auton tai taksin) on Kreetan suurin vesipuisto “Limnoupolis”, kärrytie radalla ajamiseen ja ratsastuskerho (Varipetron kylässä).
Ay: 1000085