The Cathedral Hotel

3.0 tähden majoituspaikka

Valitse päivät nähdäksesi hinnat

Majoituspaikan The Cathedral Hotel valokuvagalleria

Lounge
Majoituspaikan julkisivu
Kahden hengen premier-huone | 1 makuuhuone, työpöytä, silitysrauta/-lauta, Wi-Fi
Sisään- ja uloskirjautumisautomaatti
Kahden hengen premier-huone | 1 makuuhuone, työpöytä, silitysrauta/-lauta, Wi-Fi

Suositut palvelut/mukavuudet

  • Aamiainen saatavilla
  • Pysäköinti saatavilla
  • Baari
  • Vastaanotto avoinna ympäri vuorokauden
  • Pesulapalvelut
  • Lemmikkiystävällinen

Tutustu alueeseen

Map
62 Beacon Street, Lichfield, England, WS13 7AR
  • Lichfield Cathedral
    ‪6 min kävelymatka‬
  • The Old Guildhall Prison Cells
    ‪9 min kävelymatka‬
  • Erasmus Darwin House
    ‪14 min kävelymatka‬
  • Birmingham (BHX)
    ‪24 min ajomatka‬

Huonevaihtoehdot

Kahden hengen premier-huone

10,0 kautta 10
Poikkeuksellisen hyvä
(3 arvostelua)
  • 16 m²
  • 3 henkilöä
  • 1 parisänky

Kahden hengen huone

9,0 kautta 10
Upea
(9 arvostelua)
  • 8 m²
  • 3 henkilöä
  • 1 parisänky

Samankaltaisia majoituspaikkoja

Tietoja majoituspaikasta

The Cathedral Hotel

Viktoriaaninen hotelli, jonka tarjontaan kuuluu ympäri vuorokauden auki oleva vastaanotto ja ravintola
Tämän savuttoman hotellin palveluihin kuuluu ravintola, baari/aulabaari ja itsepalvelupysäköinti. Wi-Fi yleisissä tiloissa on ilmainen. Lisäksi majoituspaikassa on business center, kokoustila ja kuivapesulapalvelu. Siivouspalvelu on saatavilla pyynnöstä.
The Cathedral Hotel tarjoaa 36 huonetta, joissa on kahvin-/teenkeitin ja hiustenkuivaaja. Huoneissa on LCD-televisio.

Kylpyhuoneista löytyy kylpyamme tai suihku. Liiketoimintaa tukeviin palveluihin kuuluvat työpöydät ja puhelin. Lisäksi huoneissa on silitysrauta/-lauta ja kannettava tuuletin. Siivous on saatavilla pyynnöstä.

The Cathedral Hotel on saanut loistavaa palautetta avuliaasta henkilökunnastaan. Majoituspaikka sijaitsee vain lyhyen kävelymatkan päässä kohteesta Lichfield Cathedral. Majoituspaikka tarjoaa esimerkiksi ilmaisen Wi-Fi-yhteyden yleisissä tiloissa sekä ravintolan ja baarin. Tämän majoituspaikan tarjoamiin lemmikkipalveluihin kuuluu ruoka- ja vesikulhot.
  • Ilmainen Wi-Fi joissain yleisissä tiloissa
  • Voit tilata itsellesi syötävää majoituspaikan ravintolassa tai vaihtoehtoisesti nauttia juoman sen baarissa/loungessa
  • Mukaan otettava saatavilla päivittäin lisämaksusta
  • Omatoiminen pysäköinti saatavilla maksusta
  • Majoituspaikan palveluihin lukeutuvat ilmaiset sanomalehdet aulassa, business center ja kokoushuone
  • Asiakkaat ovat antaneet paljon hyvää palautetta majoituspaikan siisteistä huoneista ja avuliaasta henkilökunnasta
  • Sijaitsee 10 minuutin kävelymatkan päässä kohteista Lichfield Cathedral ja The Old Guildhall Prison Cells
  • Majoituspaikkaan voi tuoda koiran lisämaksusta (rajoituksia sovelletaan)
  • Saatavilla on lemmikkiystävällisiä palveluita, kuten ruoka- ja vesikulhot
Majoituspaikasta löytyy ravintola. Majoituspaikan baari/lounge kutsuu nauttimaan drinkeistä. Business-palveluihin kuuluu business center ja kokoushuone.

Wi-Fi on saatavilla yleisissä tiloissa ilmaiseksi. The Cathedral Hotel, joka on liikematkustukseen soveltuva majoituspaikka, tarjoaa asiakkaiden käyttöön myös ilmaiset sanomalehdet aulassa, pyykinpesutilat ja kuivapesulan/pesulapalvelut. Rajoitettu maksullinen pysäköinti on saatavilla.

Tämä 3 tähden hotelli on savuton.

Asiakkaat voivat lisämaksusta nauttia mukaan otettavan aamiaisen joka päivä klo 6.30–10.00.
The Minster – Tämä ravintola tarjoilee vain aamiaisen.

Puhutut kielet

Englanti, ranska, saksa ja romania

Majoituspaikan palvelut/mukavuudet

Internet

  • Saatavilla kaikissa huoneissa: Wi-Fi
  • Saatavilla joissain yleisissä tiloissa: ilmainen Wi-Fi

Pysäköinti ja liikenneyhteydet

  • Paikan päällä on sähköauton latauspiste
  • Paikan päällä pysäköinti (GBP 5 per per päivä)
  • Paikan päällä on rajallinen määrä pysäköintipaikkoja

Ruoka ja juoma

  • Päivittäin saatavilla mukaan otettava aamiainen lisämaksusta klo 6.30–10.00; 9 GBP per aikuinen ja 6,50 GBP per lapsi
  • Baari/aulabaari
  • Ravintola

Paikan päällä olevat ravintolat

  • The Minster

Perheystävällinen

  • Pyykinpesutilat

Mukavuudet

  • Ilmaisia sanomalehtiä aulassa
  • Matkatavarasäilytys
  • Pyykinpesutilat
  • Ympäri vuorokauden auki oleva vastaanotto

Asiakaspalvelut

  • Kuivapesula-/pesulapalvelu
  • Siivouspalvelu (pyynnöstä)

Businesspalvelut

  • Business center
  • Kokoushuone
  • Kokoustila

Esteettömyys

  • Ei hissiä

Muuta

  • 1 rakennus
  • 2 kerrosta
  • Juhlasali
  • Rakennettu vuonna 1950
  • Savuton majoituspaikka
  • Viktoriaaninen arkkitehtuuri

Huoneen palvelut/mukavuudet

Makuuhuone

  • Lakanat saatavilla

Kylpyhuone

  • Hiustenkuivaaja
  • Kylpyamme tai suihku
  • Pyyhkeet saatavilla

Viihdetarjonta

  • LCD-televisio

Ruoka ja juoma

  • Kahvin-/teenkeitin
  • Teepussit/pikakahvi
  • Vedenkeitin

Muuta

  • Kannettava tuuletin
  • Lämmitys
  • Puhelin
  • Silitysrauta/-lauta
  • Työpöytä

Käytännöt

Sisäänkirjautuminen

Sisäänkirjautuminen alkaa: klo 14.00. Sisäänkirjautuminen päättyy: klo 5.30.
Kontaktiton sisäänkirjautuminen saatavilla
Myöhäinen sisäänkirjautuminen riippuu saatavuudesta
Sisäänkirjautujien alaikäraja – 18

Uloskirjautuminen

Uloskirjautuminen ennen klo 11.00
Kontaktiton uloskirjautuminen saatavilla

Sisäänkirjautumisen erikoisohjeet:

Vastaanoton henkilökunta ottaa saapuvat asiakkaat vastaan paikan päällä
Ota majoituspaikkaan yhteyttä ennen matkaasi käyttäen varausvahvistuksessa olevia tietoja, jos aiot saapua klo 23.00 jälkeen

Sisäänpääsy

Vastaanottovirkailija

Lemmikit

  • Lemmikit: 15.00 GBP per lemmikki per päivä, ja lisäksi veloitetaan 15.00 GBP:n suuruinen takuumaksu per päivä
  • Vain koirat sallitaan
  • Ruoka- ja vesikulhot käytettävissä
  • Vain tietyissä huoneissa
  • Voit pyytää lemmikille sopivaa huonetta ottamalla yhteyttä majoituspaikkaan soittamalla varausvahvistuksessa olevaan numeroon
  • Avustajaeläimistä ei veloiteta maksuja.

Lapset ja varavuoteet

  • Lapset ovat tervetulleita.
  • Lapset yöpyvät ilmaiseksi! Korkeintaan 2 korkeintaan 1 vuotta vanhaa lasta voi yöpyä ilmaiseksi, jos he käyttävät huoneessa olevia sänkyjä.

Maksutavat

Tärkeää tietoa

Vaihtoehtoiset lisämaksut

Alla mainitut lisä- ja takuumaksut veloitetaan joko palvelun käytön tai sisään- tai uloskirjautumisen yhteydessä.

  • Maksu mukaan otettavasta aamiaisesta: noin 9.00 GBP aikuisille ja 6.50 GBP lapsille
  • Omatoiminen pysäköinti: 5 GBP per päivä
  • Lemmikkitakuumaksu: 15.00 GBP per päivä
  • Lemmikit: 15.00 GBP per lemmikki per päivä
  • Avustajaeläimistä ei veloiteta lisämaksuja

Tämä ei välttämättä ole kattava luettelo. Lisä- ja takuumaksut voivat muuttua, eivätkä ne välttämättä sisällä veroja.

Hyvä tietää

Tätä majoituspaikkaa hallinnoi majoitusyritys. Se tarjoaa majoitusta kaupankäynti-, ammatinharjoittamis- tai liiketoimintatarkoituksissa.
Lisähenkilöistä saatetaan veloittaa maksu, joka vaihtelee majoituspaikoittain
Sisäänkirjautumisen yhteydessä saatetaan vaatia virallinen kuvallinen henkilöllisyystodistus sekä pankki- tai luottokortti tai käteisellä maksettava takuumaksu mahdollisten lisämaksujen varalta.
Erityispyyntöjen toteutuminen riippuu saatavuudesta sisäänkirjautumishetkellä, ja niistä saatetaan veloittaa lisämaksuja. Erityispyyntöjen toteutumista ei voida taata.
Tämä majoituspaikka hyväksyy yleisimmät luottokortit. Käteismaksuja ei hyväksytä.
Klo 23.00 jälkeen saapuvien asiakkaiden on otettava majoituspaikkaan yhteyttä etukäteisjärjestelyiden tekemiseksi. Ota majoituspaikkaan yhteyttä käyttäen varausvahvistuksessa olevia tietoja. Vastaanoton henkilökunta ottaa saapuvat asiakkaat vastaan paikan päällä.
Jos peruutat varauksesi, sinua koskee majoittajan peruutuskäytäntö. EU:n kuluttajan oikeuksia koskevien säädösten mukaisesti peruutusoikeus ei koske majoitusvarauspalveluita.

Lisämaininnat

  • Enintään 2 korkeintaan 1 vuotta vanhaa lasta voi majoittua ilmaiseksi, kun he käyttävät vanhemman tai huoltajan huoneessa olevia sänkyjä.
  • Vain sisäänkirjautuneet asiakkaat saavat oleskella huoneissa.
  • Lemmikkejä saa tuoda vain tiettyihin huoneisiin. Voit pyytää tällaisen huoneen ottamalla majoituspaikkaan suoraan yhteyttä soittamalla varausvahvistuksessa olevaan numeroon (saat lisätietoja veloitettavista maksuista Maksut-osiosta).

Majoituspaikka tunnetaan myös nimellä

Cathedral Lodge Hotel
Cathedral Lodge Hotel Lichfield
Cathedral Hotel Lichfield
Cathedral Lodge Hotel Lichfield, Staffordshire
The Cathedral Hotel Hotel
The Cathedral Hotel Lichfield
The Cathedral Hotel Hotel Lichfield

The Cathedral Hotel – arvostelut

Arvostelut

8,4

Erittäin hyvä

Arvosana 10 - Loistava. 147 kautta 362 arvostelua
Arvosana 8 - Hyvä. 140 kautta 362 arvostelua
Arvosana 6 - OK. 58 kautta 362 arvostelua
Arvosana 4 - Huono. 11 kautta 362 arvostelua
Arvosana 2 - Hirveä. 6 kautta 362 arvostelua

8,6/10

Siisteys

9,0/10

Henkilökunta ja palvelu

8,0/10

Palvelut/mukavuudet

7,6/10

Majoituspaikan kunto ja tilat

7,8/10

Ympäristöystävällisyys

Arvostelut

8/10 Hyvä

Bridget

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu ja majoituspaikan kunto ja tilat
Helpful staff and comfortable accommodation. Stairs and shower in bath could be challenging for guests with limited mobility. Easy to find.
Yöpyi 1 yön huhtikuussa 2025

8/10 Hyvä

Tarkistettu asiakas

Liikematkailija
Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu ja huoneen mukavuus
Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2025

8/10 Hyvä

Nick

Hyvää: Siisteys ja henkilökunta ja palvelu

Did the job!

Good hotel, did what we needed it to as a base for our weekend in Lichfield. Dog friendly and flexible, plus they were very happy to meet our dog and provided a dog bed, bowl and treats - which was sweet. The hotel is a bit tired - but we needed somewhere in Lichfield with parking and this did that. Worth noting that parking is £5 per night, which I didn't know.
Yöpyi 2 yötä huhtikuussa 2025

6/10 OK

Tarkistettu asiakas

Huonoa: Siisteys, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Yöpyi 2 yötä maaliskuussa 2025

8/10 Hyvä

Martin

Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2025

10/10 Loistava

Steven

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Good location

Good location, lovely staff, rooms big enough for 2, coffee and tea making facilities also coffee and tea supplied.
Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2025

8/10 Hyvä

Robert

Liikematkailija
Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2025

10/10 Loistava

Pye

Liikematkailija
Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
Good location
Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2025

10/10 Loistava

James

Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2025

10/10 Loistava

Tracey

Matkusti kumppanin kanssa
Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
The property was in a great position to be near the town and shops.. staff were excellent and very friendly nothing was to much trouble.. parking on site also which is a bonus
Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2025

8/10 Hyvä

Graham

Yöpyi 1 yön helmikuussa 2025

8/10 Hyvä

Clare

Hyvää: Siisteys ja henkilökunta ja palvelu
Yöpyi 1 yön helmikuussa 2025

2/10 Hirveä

Mark

Liikematkailija
Huonoa: Siisteys, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Cathedral Hotel Litchfield

I was told at check in that the heating was broken. Electric oil heaters were in the rooms. The heater was not adequate for the size of the room. No evening meals served this should be more evident on Hotels.com. The building and furniture is old and dated. Large scale refurbishment inside and out required. Mould in the bathroom
Electric heater
Radiator in bit 1 of 2 in the room
Mould
Mould
Yöpyi 1 yön helmikuussa 2025

8/10 Hyvä

Alessandro, Torino

Liikematkailija
Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
Close to the centre, good parking place, very nice staff
Yöpyi 1 yön helmikuussa 2025

8/10 Hyvä

Penny

Matkusti ryhmän kanssa
Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

A lovely hotel, close to the centre of Lichfield.

We had a lovely stay at the Cathedral Hotel. We were travelling with friends and were in Lichfield to visit a restaurant. The hotel is very well placed for a dhott walk into town. The hotel staff were all lovely; very friendly and really couldn't do enough for us. The room was large, clean and comfortable with a good shower. Whilst we were there, the heating was broken, so we were provided with an electric radiator. This made our room perfectly warm and in fact, none of the hotel felt especially cold. In the evening we went to the bar; it also was lovely and warm considering. There was a good selection of drinks and the beer was good. My only criticism was that, as the hotel dont do food in the evening, it would be good to keep a few snacks in, such as crisps. The breakfast was excellent, really plentiful and hot. All in all, we had a great stay and would stay again.
Yöpyi 1 yön helmikuussa 2025

10/10 Loistava

Philip

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Good choice

Really friendly staff, comfortable rooms, excellent location. The only issue is that the hotel is more or less full and there are not enough spaces in the car park. We got a space but arrived 30 minutes after check in opened. Others were not so lucky.
Yöpyi 1 yön helmikuussa 2025

2/10 Hirveä

Adrian

Liikematkailija
Huonoa: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Disgusting!

Absolutely horrific conditions. Avoid at all costs. I travel for work regularly and can safely say this is one of the worst experiences Ive ever had.
Yöpyi 1 yön tammikuussa 2025

6/10 OK

Jack

Liikematkailija
Hyvää: Henkilökunta ja palvelu
Yöpyi 2 yötä tammikuussa 2025

6/10 OK

Emilie

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu ja huoneen mukavuus
Comfortable room. Double bed was quite small. Friendly service. Shower was rubbish. Only had about 3 streams of water and sprayed in all directions (needs a new shower head), took a while to warm up too. Basic room but get what paid for
Yöpyi 1 yön joulukuussa 2024

10/10 Loistava

John

Yöpyi 1 yön joulukuussa 2024

6/10 OK

Clive, New York

Yöpyi 2 yötä joulukuussa 2024

10/10 Loistava

Robert

Liikematkailija
Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu ja majoituspaikan kunto ja tilat

Okay Stay

This was an okay stay. The boiler was broken on the day of my visit so there was no heating and I know from experience the oil filled radiators do nothing! Apart form that its a lovely place, good breakfast. Looked a little dated overall.
Yöpyi 1 yön joulukuussa 2024

8/10 Hyvä

Tarkistettu asiakas

Liikematkailija
Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu ja huoneen mukavuus

Good stay overall

Good stay. Hotel dated and could do with modernising. Breakfast is very good.
Yöpyi 1 yön marraskuussa 2024

8/10 Hyvä

pauline

Hyvää: Henkilökunta ja palvelu
Yöpyi 1 yön marraskuussa 2024

10/10 Loistava

Elizabeth

Matkusti ryhmän kanssa
Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, palvelut/mukavuudet ja majoituspaikan kunto ja tilat
Very friendly staff. Rooms were small but comfortable and very clean. Good breakfast. No evening meal but plenty of good options (including discounted meal at sister hotel) close by with a short, walk into town past the the cathedral and river. Was noisy when we visited because of a wedding in the function room but the area seems quiet overall so I imagine it would be peaceful during the week or when there was no weekend function taking place. Good value. Would stay again.
Yöpyi 1 yön marraskuussa 2024