Huoneistohotelli

Hotel Danza del Sol

3.0 tähden majoituspaikka

Valitse päivät nähdäksesi hinnat

Majoituspaikan Hotel Danza del Sol valokuvagalleria

Perinteinen rakennus, jossa on kaarevat parvekkeet ja sisäpiha, jota ympäröi vehreä kasvillisuus ja taustalla kohoavat vuoret.
Tilava olohuone, jossa on tiilinen takka, kattokruunu ja kaksi sohvaa.
Uima-allas, jossa on valkoisia aurinkotuoleja, palmuja ja keltainen rakennus, jossa on parveke.
Rakennuksessa on useita kaaria ja sen julkisivu on tehty tiilestä. Sen ympärillä on vehreää kasvillisuutta ja taustalla kohoaa vuori.
Perinteinen rakennus, jossa on tiilikatto, ja sen ympärillä on vehreää kasvillisuutta sekä taustalla kohoavia vuoria.

Arvostelut

8,2 kautta 10.
Erittäin hyvä

Suositut palvelut/mukavuudet

  • Keittiö
  • Pysäköinti sisältyy hintaan
  • Ilmainen Wi-Fi
  • Ravintola
  • Pyykinpesu
  • Ulkotilat

Tutustu alueeseen

Näytä kartalla
Zaragoza #165, Ajijic, JAL, 45920
  • Place, Ajijicin kävelysilta
    ‪10 min kävelymatka‬
  • Place, Ajijicin kirkko
    ‪17 min kävelymatka‬
  • Place, Monte Coxalan kylpylä
    ‪23 min ajomatka‬
  • Airport, Guadalajara, Jalisco, Meksiko (GDL-Don Miguel Hidalgo y Costillan kansainvälinen lentoasema)
    ‪53 min ajomatka‬

Huonevaihtoehdot

Huone

  • Näkymä puutarhaan
  • 80 m²
  • 2 henkilöä
  • 1 parisänky
  • Ilmainen Wi-Fi

Huone

  • Näkymä puutarhaan
  • 80 m²
  • 4 henkilöä
  • 2 parisänkyä
  • Ilmainen Wi-Fi

Huone

  • 80 m²
  • 6 henkilöä
  • 3 parisänkyä
  • Ilmainen Wi-Fi

Villa 2 Habitaciones

  • Näkymä puutarhaan
  • 165 m²
  • 1 makuuhuone
  • 6 henkilöä
  • 1 suuri parisänky ja 2 yhden hengen sänkyä
  • Ilmainen Wi-Fi

Villa 3 Habitaciones

8,0 kautta 10
Erittäin hyvä
(1 arvostelu)
  • Näkymä puutarhaan
  • 240 m²
  • 1 makuuhuone
  • 8 henkilöä
  • 1 suuri parisänky ja 4 yhden hengen sänkyä
  • Ilmainen Wi-Fi

Villa 1 Habitacion

  • Näkymä puutarhaan
  • 120 m²
  • 1 makuuhuone
  • 4 henkilöä
  • 1 suuri parisänky
  • Ilmainen Wi-Fi

Samankaltaisia majoituspaikkoja

Tietoja majoituspaikasta

Hotel Danza del Sol

Tämän savuttoman huoneistohotellin palveluihin kuuluu ravintola, baari/aulabaari ja välipalabaari/deli. Käytössäsi on myös ilmainen langaton internetyhteys julkisissa tiloissa ja omatoiminen pysäköinti. Lisäksi majoituspaikassa on kuivapesulapalvelu, pyykinpesutilat ja ympäri vuorokauden auki oleva vastaanotto. Jokaisessa huoneistossa on takka sekä ilmainen Wi-Fi ja keittonurkkaus. Asiakkaiden käytössä on televisio, kaapelikanavat sekä ruokailualue ja oleskelualue.
Hotel Danza del Sol tarjoaa 45 huonetta, joissa on takka ja tallelokerot. Huoneessa on parveke. Huoneissa on oleskelualue. Kaapelikanavat takaavat viihteen. Tämän 3 tähden huoneistohotellin huoneissa on keittonurkkaus, jossa on jääkaappi ja erillinen ruokailualue.

Asiakkaat voivat surffata verkossa käyttämällä huonehintaan sisältyvää langatonta internetyhteyttä. Liiketoimintaa tukeviin palveluihin kuuluvat puhelin sekä ilmaiset paikallispuhelut (voimassa saattaa olla rajoituksia). Lisäksi huoneissa on ilmainen pullovesi ja silitysrauta/-lauta. Siivous on saatavilla päivittäin.

Seuraavat aktiviteetit ovat saatavilla joko paikan päällä tai sen lähistöllä, ja ne saattavat olla maksullisia.
Hotel Danza del Sol on saanut loistavaa palautetta avuliaasta henkilökunnastaan. Majoituspaikka sijaitsee vain lyhyen kävelymatkan päässä kohteesta Chapala-järvi. Majoituspaikka tarjoaa esimerkiksi ilmaisen Wi-Fi-yhteyden yleisissä tiloissa, ilmaisen omatoimisen pysäköinnin ja ravintolan. Tässä 3 tähden huoneistohotellissa on 45 huoneistoa 3 kerroksessa. Jokaisessa huoneistossa tarjoaa asiakkaille ilmaisen Wi-Fi-yhteyden ja keittonurkkauksen.
  • Jokaisessa huoneistossa tarjoaa asiakkaille keittonurkkauksen, takan ja parvekkeen
  • Ilmainen Wi-Fi
  • Ilmainen omatoiminen pysäköinti
  • Voit tilata itsellesi syötävää majoituspaikan ravintolassa tai vaihtoehtoisesti nauttia juoman sen baarissa/loungessa
  • Majoituspaikan tarjoamiin palveluihin sisältyvät kuivapesula-/pesulapalvelut, kiertoajelu- tai lippupalvelu ja matkatavarasäilytys
  • Majoituspaikan alueella on tarjolla leikkikenttä
  • Sijaitsee vain 1 minuutin ajomatkan päässä kohteesta Chapala-järvi ja 8 minuutin ajomatkan päässä kohteesta Monte Coxalan kylpylä
  • Lentokenttäkuljetukset saatavilla maksusta
Majoituspaikasta löytyy ravintola ja välipalabaari/deli. Majoituspaikan baari/lounge kutsuu nauttimaan drinkeistä. Wi-Fi on saatavilla yleisissä tiloissa ilmaiseksi. Lentokenttäkuljetukset (saatavilla ympäri vuorokauden) ovat saatavilla lisämaksusta. Hotel Danza del Sol tarjoaa asiakkaiden käyttöön myös terassin, grillejä ja pelihallin/-huoneen. Ilmainen omatoiminen pysäköinti on saatavilla.

Tämä 3 tähden huoneistohotelli on savuton.

Majoituspaikan ravintola – ravintola, jonka erikoisuutena on kansainvälinen keittiö. Ravintola tarjoilee aamiaisen ja lounaan.

Majoituspaikan palvelut/mukavuudet

Internet

  • Saatavilla huoneistossa: ilmainen Wi-Fi
  • Saatavilla joissain yleisissä tiloissa: ilmainen Wi-Fi

Pysäköinti ja liikenneyhteydet

  • Ympärivuorokautiset meno-paluulentokenttäkuljetukset pyynnöstä lisämaksusta
  • Paikan päällä ilmainen, kattamaton ja omatoiminen pysäköinti
  • Paikan päällä rajoitetusti omatoimisia pysäköintipaikkoja
  • Paikan päällä pysäköinti sisältää autokatoksen

Perheystävällinen

  • Lapset yöpyvät ilmaiseksi (katso lisätiedot)
  • Leikkikenttä

Keittonurkkaus

  • Jääkaappi

Ruokailu

  • Baari/aulabaari
  • Ravintola
  • Välipalabaari/herkkukauppa

Makuuhuoneet

  • Lakanat saatavilla
  • Makuuhuone

Kylpyhuone

  • 1 yksityinen kylpyhuone
  • Ilmaiset hygieniatuotteet
  • Pyyhkeet saatavilla

Oleskelutilat

  • Erillinen oleskelualue
  • Erillinen ruokailualue
  • Hyönteispuitteet
  • Takka

Viihdetarjonta

  • Televisio ja kaapelikanavat

Ulkotilat

  • Grilli
  • Parveke
  • Piknikalue
  • Puutarha
  • Terassi

Pesulapalvelu

  • Kuivapesula/pesulapalvelu
  • Pyykinpesutilat

Työtilat

  • Kokoushuoneita

Lemmikit

  • Ei lemmikkejä tai avustajaeläimiä

Sopivuus/esteettömyys

  • Jos haluat pyytää tiettyjä esteettömyyspalveluita, ilmoita niistä majoituspaikkaan käyttäen varauksen tekemisen jälkeen saamassasi varausvahvistuksessa olevia tietoja.
  • Hyvin valaistu kulkuväylä sisäänkäynnille
  • Kaiteet käytävillä
  • Pyörätuolin käyttäjille soveltuva uima-allas
  • Pyörätuolin käyttäjille soveltuva vastaanottotiski
  • Pääsy pyörätuolilla (rajoituksia saattaa olla)
  • Ylempiin kerroksiin kulku vain portaita pitkin
  • Savuton majoituspaikka

Palvelut ja mukavuudet

  • Ilmainen pullovesi
  • Ilmaiset paikallispuhelut
  • Kiertoajelu- ja lippupalvelut
  • Matkatavarasäilytys
  • Pimennysverhot
  • Puhelin
  • Päivittäinen siivouspalvelu
  • Silitysrauta/-lauta
  • Tallelokero
  • Tallelokero vastaanottotiskillä
  • Vastaanotto avoinna ympäri vuorokauden

Sijainti

  • Lähellä lentokenttää
  • Terveys-/kauneushoitolan lähellä

Tekemistä

  • Biljardipöytä
  • Pelihalli/-huone
  • Teemapuisto lähistöllä

Turvallisuusominaisuudet

  • Ei ilmoitusta häkävaroittimesta (majoittaja ei ole ilmoittanut, onko majoituspaikassa häkävaroitinta – voit tuoda mukanasi kannettavan häkävaroittimen)
  • Savuvaroitin (majoittaja on ilmoittanut, että majoituspaikassa on savuvaroitin)
  • Ensiapulaukku
  • Turvajärjestelmä
  • Palosammutin

Yleistä

  • 3 kerrosta
  • 45 majoitustilaa
  • Juhlasali
  • Puutarha
  • Siirtomaa-ajan arkkitehtuuri

Käytännöt

Sisäänkirjautuminen

Sisäänkirjautuminen alkaa: klo 15.00. Sisäänkirjautuminen päättyy: klo milloin tahansa.
Kontaktiton sisäänkirjautuminen saatavilla
Sisäänkirjautujien alaikäraja – 18

Uloskirjautuminen

Uloskirjautuminen ennen klo 13.00
Kontaktiton uloskirjautuminen saatavilla

Sisäänkirjautumisen erikoisohjeet:

Vastaanoton henkilökunta ottaa saapuvat asiakkaat vastaan paikan päällä
Majoituspaikan antamien tietojen käännöksissä on saatettu käyttää automatisoituja käännöstyökaluja

Sisäänpääsy

Vastaanottovirkailija

Lemmikit

  • Hotel Danza del Sol ei salli lemmikkejä tai avustajaeläimiä

Lapset ja varavuoteet

  • Lapset ovat tervetulleita.
  • Lapset yöpyvät ilmaiseksi! Korkeintaan 2 korkeintaan 12 vuotta vanhaa lasta voi yöpyä ilmaiseksi, jos he käyttävät huoneessa olevia sänkyjä.

Maksutavat

Tärkeää tietoa

Vaihtoehtoiset lisämaksut

Alla mainitut lisä- ja takuumaksut veloitetaan joko palvelun käytön tai sisään- tai uloskirjautumisen yhteydessä.

  • Lentokenttäkuljetusmaksu: 400 MXN per ajoneuvo yhteen suuntaan
  • Kuljetuksen hinta per lapsi: 400 MXN (yhteen suuntaan), (max. ikä 12 vuoden ikäiset)

Tämä ei välttämättä ole kattava luettelo. Lisä- ja takuumaksut voivat muuttua, eivätkä ne välttämättä sisällä veroja.

Hyvä tietää

Tätä majoituspaikkaa hallinnoi majoitusyritys. Se tarjoaa majoitusta kaupankäynti-, ammatinharjoittamis- tai liiketoimintatarkoituksissa.
Lisähenkilöistä saatetaan veloittaa maksu, joka vaihtelee majoituspaikoittain
Sisäänkirjautumisen yhteydessä saatetaan vaatia virallinen kuvallinen henkilöllisyystodistus sekä pankki- tai luottokortti tai käteisellä maksettava takuumaksu mahdollisten lisämaksujen varalta.
Erityispyyntöjen toteutuminen riippuu saatavuudesta sisäänkirjautumishetkellä, ja niistä saatetaan veloittaa lisämaksuja. Erityispyyntöjen toteutumista ei voida taata.
Tämä majoituspaikka hyväksyy luottokortit. Käteismaksuja ei hyväksytä.
Meluttomia huoneita ei voida taata
Majoittaja ei ole ilmoittanut, onko majoituspaikassa häkävaroitinta. Harkitse kannettavan häkävaroittimen tuomista matkallesi.
Majoittaja on ilmoittanut, että majoituspaikassa on palovaroitin
Tämän majoituspaikan turvaominaisuuksiin kuuluu palosammutin, turvajärjestelmä ja ensiapupakkaus
Tässä majoituspaikassa on ulkotiloja, kuten parvekkeita, patioita ja terasseja, jotka eivät saata soveltua lapsille. Jos sinulla on kysyttävää asiasta, suosittelemme sinua ottamaan yhteyttä majoituspaikkaan ennen saapumistasi, jotta he voivat antaa sinulle tarpeisiisi sopivan huoneen
Tämä majoituspaikka siivotaan ammattimaisesti
Vastaanoton henkilökunta ottaa saapuvat asiakkaat vastaan paikan päällä.
Jos peruutat varauksesi, sinua koskee majoittajan peruutuskäytäntö. EU:n kuluttajan oikeuksia koskevien säädösten mukaisesti peruutusoikeus ei koske majoitusvarauspalveluita.

Lisämaininnat

  • Enintään 2 korkeintaan 12 vuotta vanhaa lasta voi majoittua ilmaiseksi, kun he käyttävät vanhemman tai huoltajan huoneessa olevia sänkyjä.
  • Lemmikkejä ja avustajaeläimiä ei sallita.

Majoituspaikka tunnetaan myös nimellä

Danza del Sol
Danza del Sol Ajijic
Danza Hotel
Hotel Danza
Hotel Danza del Sol
Hotel Danza del Sol Ajijic
Hotel Danza Sol Ajijic
Hotel Danza Sol
Danza Sol Ajijic
Danza Sol
Hotel Danza del Sol Ajijic
Hotel Danza del Sol Aparthotel
Hotel Danza del Sol Aparthotel Ajijic

Hotel Danza del Sol – arvostelut

Arvostelut

8,2

Erittäin hyvä

Arvosana 10 - Loistava. 239 kautta 538 arvostelua
Arvosana 8 - Hyvä. 167 kautta 538 arvostelua
Arvosana 6 - OK. 76 kautta 538 arvostelua
Arvosana 4 - Huono. 29 kautta 538 arvostelua
Arvosana 2 - Hirveä. 27 kautta 538 arvostelua

8,4/10

Siisteys

8,2/10

Henkilökunta ja palvelu

8,0/10

Palvelut/mukavuudet

7,8/10

Majoituspaikan kunto ja tilat

Arvostelut

Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Xochitl

Hyvää: Siisteys, sisäänkirjautuminen, viestintä ja listauksen paikkansapitävyys
Very relaxing hotel. Staff very friendly.
Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Samantha

Hyvää: Siisteys, palvelut/mukavuudet ja viestintä
Spacious room, great breakfast, great location, wonderful amenities.
Yöpyi 1 yön tammikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Mel

Hyvää: Siisteys, sisäänkirjautuminen, viestintä ja listauksen paikkansapitävyys
The hotel was great, large rooms with plenty of space for us, excellent breakfasts every day. The pool area is quiet and relaxing. The hotel is close to everything and staff are excellent and very helpful.
Yöpyi 9 yötä helmikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Rodolfo

Hyvää: Siisteys, sisäänkirjautuminen, viestintä ja listauksen paikkansapitävyys
Very peaceful place
Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Kenneth

Hyvää: Siisteys, palvelut/mukavuudet, majoituspaikan kunto ja tilat ja viestintä
The room was very clean and the staff were incredible. The breakfast was terrific and the pool and sport facilities great. I recommend the hotel highly.
Yöpyi 12 yötä tammikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Cynthia

Hyvää: Siisteys, palvelut/mukavuudet ja viestintä
The room sizes are enormous and the grounds are pretty. Breakfast was very good as well.
Yöpyi 3 yötä helmikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Janice

Hyvää: Siisteys
Room ok - staff excellent
Yöpyi 7 yötä tammikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Karen

Hyvää: Siisteys ja viestintä
The hotel is old and needs work but we really liked the colonial style buildings and the size of the complex. Breakfast was decent for what we paid and I enjoyed sitting on our terrace which felt quite private.
Yöpyi 7 yötä helmikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

JUAN E

Hyvää: Siisteys, majoituspaikan kunto ja tilat ja viestintä
Would stay here again
Yöpyi 3 yötä syyskuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Caterina

Hyvää: Siisteys, palvelut/mukavuudet, majoituspaikan kunto ja tilat ja viestintä
I love the Hotel Danza Del Sol. It is the second time I stayed there when visiting. Lovely gardens, great, full breakfasts, wonderful, friendly, helpful staff. Very clean. It is a bit of a walk, or a short bus ride to plaza and malecon.
Yöpyi 8 yötä joulukuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Janice

Very clean. Great staff.
Yöpyi 21 yötä tammikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

ANA

Hyvää: Siisteys ja palvelut/mukavuudet
This hotel was wonderful. The room was amazing, it seemed like a house. Food was good!
Yöpyi 1 yön marraskuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Clarice

Hyvää: Siisteys, viestintä ja listauksen paikkansapitävyys
We enjoy our 10 days stay here. Love the spacious villas. Breakfast included is definite a plus. Safe area. Not as 5 stars facility but it comfortable and definitely a place to chill. Having said that, there are many little eateries around and not far from the centre of town. I recommend this place if you are looking somewhere to chill. Thank you to all at Danza Del Sof for making our stay comfortable ! We will be back 🌹
Mountain view
Sunrise from our balcony .
Around the hotel grounds.
Yöpyi 9 yötä helmikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Brenda

Hyvää: Siisteys, huoneen mukavuus ja viestintä
Amazing hotel in Ajijic, It’s about 55 away from Guadalajata airport with no traffic. Easy check in, great WiFi, hot water and comfortable bed. Beautiful gardens and it looks like an hacienda.
Yöpyi 1 yön syyskuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Emilie

Hyvää: Siisteys
Beautiful place. Very spread out so you might get lost
Yöpyi 2 yötä marraskuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Thania

Hyvää: Siisteys, palvelut/mukavuudet, majoituspaikan kunto ja tilat ja viestintä
This place was huge and quiet
Yöpyi 1 yön heinäkuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Claudia

Hyvää: Siisteys, majoituspaikan kunto ja tilat ja viestintä
We enjoyed out stay in Ajijic. We loved the accommodations at Hotel Danza del Sol.
Yöpyi 2 yötä joulukuussa 2022
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

John

Hyvää: Siisteys, palvelut/mukavuudet, majoituspaikan kunto ja tilat ja viestintä
Although the hotel is dated, it is extremely clean, the staff is exceptional and the 3 bedroom villa was a superb place to stay. The hotel had an undisputable old world charm with comfortable beds and no bugs. Yes, some of the furniture could be better and the windows could be updated, but it's Mexico and it fits. The hotel is also a short 15 minute walk to the town square, 7 minute walk to the boardwalk and 2 minute walk to a small convenience store. Savator made our party of three feel completely at home every morning for breakfast (which was excellent). Would highly recommend you take a chance and stay in Ajijic at the Hotel Danza Del Sol.
Yöpyi 7 yötä tammikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Yowanda

Hyvää: Siisteys, majoituspaikan kunto ja tilat ja viestintä
Loved everything.
Yöpyi 4 yötä elokuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Claudia

Hyvää: Siisteys, huoneen mukavuus ja viestintä
Amazing place! Great service!
Yöpyi 1 yön tammikuussa 2024
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Michael

Hyvää: Siisteys ja viestintä
Really great staff! Friendly and helpful. Like most reviews say, the place could use some remodel. I really enjoyed staying theee as it is one of the biggest rooms for the money that I have ever stayed in. For that I would go back. The place reminds me of wealthy people’s homes in the 1979’s. And that was the last remodel. If you lie that it is a must stay. A kind of time capsule on beautiful grounds. Really a one off hotel. The location is about 2/3 of a mile from the main square in a nice neighborhood. There are plenty of plenty of restaurants and entertainment in close proximity to the hotel.
Yöpyi 3 yötä tammikuussa 2026
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Barry Dale

Hyvää: Siisteys ja viestintä
Hotel has a “classic “ feel. The rooms are very large but with any older facility, it can look or feel a bit dated. The staff was very responsive in dealing with any issues.
Yöpyi 4 yötä syyskuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Gaby

Hyvää: Siisteys, palvelut/mukavuudet, majoituspaikan kunto ja tilat ja viestintä
Super clean and the views were amazing! Pool was clean and staff were helpful and polite!
Tarkistettu arvostelu

8/10 Hyvä

Monica

Hyvää: Siisteys, palvelut/mukavuudet, majoituspaikan kunto ja tilat ja viestintä
The villa was beautiful and spacious. It has 3 rooms, 1 dinning room, kitchen and living room with fire place. The hotel has his years but it is maintained and clean. It is very calm and quiet to relax. The breakfast is offered every morning and offer several dishes.
Yöpyi 2 yötä elokuussa 2025
Tarkistettu arvostelu

10/10 Loistava

Phillip

Hyvää: Siisteys, palvelut/mukavuudet, majoituspaikan kunto ja tilat ja viestintä
The grounds are beautiful and the rooms are huge. All of the staff were friendly and helpful.
Yöpyi 4 yötä maaliskuussa 2024