Valitse päivät nähdäksesi hinnat

Majoituspaikan Casa Corsi valokuvagalleria

Terassi/patio
Grillaus-/piknikalue
Televisio
Puutarha
Käytävä

Arvostelut

8,0 kautta 10.
Erittäin hyvä

Suositut palvelut/mukavuudet

  • Ilmainen Wi-Fi

Tutustu alueeseen

Näytä kartalla
Via Dell Albero 13, Florence, FI, 50123
  • Place, Piazza di Santa Maria Novella
    ‪3 min kävelymatka‬
  • Place, Santa Maria Novellan basilika
    ‪6 min kävelymatka‬
  • Place, Santa Maria del Fioren katedraali
    ‪11 min kävelymatka‬
  • Airport, Firenze (FLR-Peretola)
    ‪9 min ajomatka‬

Huonevaihtoehdot

Standard-huone

  • 18 m²
  • 2 henkilöä
  • 1 parisänky

Standard-huone

  • 15 m²
  • 2 henkilöä
  • 1 parisänky

Neljän hengen comfort-huone, 1 makuuhuone, oma kylpyhuone, näköala puutarhaan

  • 3 m²
  • 1 makuuhuone
  • 4 henkilöä
  • 1 suuri parisänky ja 1 yhden hengen sänky

Samankaltaisia majoituspaikkoja

Tietoja majoituspaikasta

Casa Corsi

Affittacamere 5 minuutin kävelymatkan päässä kohteesta Santa Maria Novellan basilika
Tämän savuttoman affittacameren palveluihin kuuluu kahvi-/teetarjoilu julkisissa tiloissa, concierge-palvelut ja puutarha. Käytössäsi on myös ilmainen langaton internetyhteys julkisissa tiloissa ja ilmaiset hotellinjohtajan kutsut. Siivouspalvelu ei ole saatavilla.
Casa Corsi tarjoaa 3 huonetta, joissa on kannettava tuuletin ja pimennysverhot. Silitysrauta/-lauta ja hiustenkuivaaja ovat saatavilla pyynnöstä.
Casa Corsi sijaitsee vain lyhyen kävelymatkan päässä kohteesta Chiesa di Ognissanti (kirkko). Majoituspaikka tarjoaa asiakkaille esimerkiksi ilmaisen Wi-Fi-yhteyden yleisissä tiloissa, ilmaiset hotellinjohtajan kutsut ja edestakaiset lentokenttäkuljetukset (lisämaksusta).
  • Ilmainen Wi-Fi joissain yleisissä tiloissa
  • Majoituspaikan tarjoamiin palveluihin sisältyvät concierge ja matkatavarasäilytys
  • Sijaitsee vain 5 minuutin kävelymatkan päässä kohteesta Santa Maria Novellan basilika ja 13 minuutin kävelymatkan päässä kohteesta Santa Maria del Fioren katedraali
  • Lentokenttäkuljetukset saatavilla maksusta
Hotellinjohtajan kutsut järjestetään päivittäin. Yleisissä tiloissa on ilmainen Wi-Fi. Casa Corsi tarjoaa asiakkaiden käyttöön myös puutarhan, kahvi-/teetarjoilun yleisissä tiloissa ja concierge-palvelut.

Tämä affittacamere on savuton.

Tämä affittacamere järjestää hotellinjohtajan kutsut joka päivä.

Majoituspaikan palvelut/mukavuudet

Internet

  • Saatavilla joissain yleisissä tiloissa: ilmainen Wi-Fi

Pysäköinti ja liikenneyhteydet

  • Meno-paluulentokenttäkuljetukset (lisämaksusta)

Ruoka ja juoma

  • Ilmaiset tervetuliaiskutsut joka päivä
  • Kahvi- ja teetarjoilu yleisissä tiloissa

Perheystävällinen

  • Äänieristetyt huoneet

Mukavuudet

  • Matkatavarasäilytys

Asiakaspalvelut

  • Concierge-palvelut
  • Ei siivouspalvelua

Ulkotilat

  • Puutarha

Muuta

  • Kaksilasiset ikkunat
  • Kattava kierrätyskäytäntö
  • Kattava ruokajätettä koskeva käytäntö
  • Savuton majoituspaikka

Huoneen palvelut/mukavuudet

Makuuhuone

  • Lakanat saatavilla
  • Pimennysverhot

Kylpyhuone

  • Hiustenkuivaaja (pyynnöstä)
  • Pyyhkeet saatavilla

Viihdetarjonta

  • Televisio

Ruoka ja juoma

  • Keittovälineet, astiat ja ruokailuvälineet
  • Liesi
  • Vedenkeitin

Muuta

  • Kannettava tuuletin
  • Kannettavalle tietokoneelle sopiva työtila
  • Lämmitys
  • Silitysrauta/-lauta pyynnöstä
  • Äänieristetyt huoneet

Käytännöt

Sisäänkirjautuminen

Sisäänkirjautuminen alkaa: klo 14.00. Sisäänkirjautuminen päättyy: klo 19.00.
Aikainen sisäänkirjautuminen riippuu saatavuudesta
Sisäänkirjautujien alaikäraja – 18

Uloskirjautuminen

Uloskirjautuminen ennen klo 10.30

Sisäänkirjautumisen erikoisohjeet:

Tässä majoituspaikassa ei ole vastaanottoa
Asiakkaiden on otettava yhteyttä majoituspaikkaan saadakseen sisäänkirjautumisohjeet
Tähän majoituspaikkaan ei ole mahdollista kirjautua sisään vastaanoton aukioloaikojen jälkeen
Ota majoituspaikkaan yhteyttä käyttäen varausvahvistuksessa olevia tietoja vähintään 48 tuntia ennen saapumista järjestääksesi sisäänkirjautumisen

Lemmikit

  • Lemmikkejä ei sallita

Lapset ja varavuoteet

  • Lapset ovat tervetulleita.
  • Lisä-/varavuoteita ei ole saatavilla.

Maksutavat

Tärkeää tietoa

Lisämaksut

Asiakkaita pyydetään maksamaan seuraavat lisämaksut majoituspaikassa:

  • Kaupungin perimä vero: 6.00 EUR per henkilö per yö korkeintaan 7 yöstä.

Olemme listanneet kaikki majoituspaikan meille antamat hinnat.

Hyvä tietää

Tätä majoituspaikkaa hallinnoi majoitusyritys. Se tarjoaa majoitusta kaupankäynti-, ammatinharjoittamis- tai liiketoimintatarkoituksissa.
Lisähenkilöistä saatetaan veloittaa maksu, joka vaihtelee majoituspaikoittain
Sisäänkirjautumisen yhteydessä saatetaan vaatia virallinen kuvallinen henkilöllisyystodistus sekä pankki- tai luottokortti tai käteisellä maksettava takuumaksu mahdollisten lisämaksujen varalta.
Erityispyyntöjen toteutuminen riippuu saatavuudesta sisäänkirjautumishetkellä, ja niistä saatetaan veloittaa lisämaksuja. Erityispyyntöjen toteutumista ei voida taata.
Tämä majoituspaikka hyväksyy luottokortit. Käteismaksuja ei hyväksytä.
Huomaathan, että kulttuuriset normit ja asiakkaisiin sovellettavat käytännöt voivat poiketa maittain ja majoituspaikan mukaan. Luetellut käytännöt ovat tämän majoituspaikan omia käytäntöjä.
Tässä majoituspaikassa ei ole vastaanottoa. Tähän majoituspaikkaan ei voi kirjautua sisään vastaanoton aukioloaikojen ulkopuolella. Sisäänkirjautumisen järjestämiseksi asiakkaiden tulee ottaa yhteyttä majoituspaikkaan vähintään 48 tuntia ennen saapumista varausvahvistuksessa olevien tietojen avulla. Asiakkaiden on otettava yhteyttä majoituspaikkaan saadakseen sisäänkirjautumisohjeet.
Jos peruutat varauksesi, sinua koskee majoittajan peruutuskäytäntö. EU:n kuluttajan oikeuksia koskevien säädösten mukaisesti peruutusoikeus ei koske majoitusvarauspalveluita.

Lisämaininnat

  • Kaikkien asiakkaiden, myös lasten, tulee olla läsnä sisäänkirjautumisen yhteydessä, ja heidän tulee näyttää virallinen kuvallinen henkilöllisyystodistus tai passi.
  • Kansallisten säädösten vuoksi paikan päällä maksettavat summat eivät voi ylittää 5000 EUR:n suuruista summaa. Saat lisätietoja asiasta ottamalla yhteyttä majoituspaikkaan varausvahvistuksessa olevien tietojen avulla.

Majoituspaikka tunnetaan myös nimellä

Casa Corsi
Casa Corsi Condo
Casa Corsi Condo Florence
Casa Corsi Florence
Casa Corsi Florence
Casa Corsi Affittacamere
Casa Corsi Affittacamere Florence
Casa Corsi Florence
Casa Corsi Affittacamere
Casa Corsi Affittacamere Florence

Arvostelut

Casa Corsi – arvostelut

8,0

Erittäin hyvä

8,2/10

Siisteys

8,4/10

Henkilökunta ja palvelu

7,8/10

Majoituspaikan kunto ja tilat
Arvosana 10 - Loistava. 50 kautta 137 arvostelua
Arvosana 8 - Hyvä. 55 kautta 137 arvostelua
Arvosana 6 - OK. 19 kautta 137 arvostelua
Arvosana 4 - Huono. 6 kautta 137 arvostelua
Arvosana 2 - Hirveä. 7 kautta 137 arvostelua

Arvostelut

2/10 Hirveä

Tarkistettu asiakas

Huonoa: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

En suosittele

Hotels.com:n esittelyssä ei käynyt ilmi, että varaamassani huoneessa ei ollut omaan kylpyhuonetta. Huone oli yhden hengen huone, josta ei ollut lainkaan esittelykuvia. Kaikki netissä näkyvät kuvat olivat kahden hengen huoneista, jotka varmaan olisi olleet ihan siedettäviä. Yhden hengen huone oli sanalla sanoen kammottava hintatasoonsa nähden. Huoneessa oli kapea sänky, rähjäisen näköinen hyllykkö, pöytä, tuoli ja komero. Huoneeseen ei uskaltanut jättää passia tai muuta arvokasta, niitä piti kuljettaa mukanaan. Yhteinen kylpyhuone kapealla käytävällä, josta kuului kaikki äänet huoneeseen. Huoneen ikkunasta näki naapuri sisään, kun huone oli alemmalla tasolla kuin naapurin piha, joten ikkunaluukut oli pakko pitää kiinni koko ajan. Vaikka talon emäntä olikin mukava, niin asumiskokemus ei ollut.

10/10 Loistava

Graziella

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Esperienza più che positiva, la signora che lo gestisce è stata molto gentile e disponibile. Camera ben attrezzata e pulita. Esperienza da consigliare a chiunque voglia visitare Firenze in relax, essendo vicina alla Stazione ferroviaria e ai principali monumenti.
Yöpyi 1 yön lokakuussa 2020

2/10 Hirveä

Tarkistettu asiakas

Yöpyi 7 yötä syyskuussa 2019

8/10 Hyvä

gustavo

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Atención A1

El lugar muy bueno, la atenció de la dueña mas que excelente, ubicacion perfecta cerca a todo los Lugares para conocer, buenos Restaurantes y bares. A1 y el precio vale demasiado la pena. 👏👏👏😊😉
Yöpyi 2 yötä huhtikuussa 2019

10/10 Loistava

Reginald

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Clean and quiet accommodation, close to station

I had a great stay at Casa Corsi, the owner Roberta Corsi welcomed me upon my arrival and she took her time to explain allnyo me and show my room. The room was clean, the bed was comfortable and most important of all, the room was quiet and I had a good sleep. Ideal for anyone who has not much time, but still wants to see the city. Casa Corsi is only a couple of minutes walk from the train station and walking distance to the main sightseeing atrractions of the city. So within 1 day I have seen everything what I came for.
Yöpyi 1 yön maaliskuussa 2019

8/10 Hyvä

Pingaling

Hyvää: Henkilökunta ja palvelu
Huonoa: Huoneen mukavuus
Super great location as it is about a 5 min walk from the train station. Roberta, the guest house owner is super friendly. While my bed was not the most comfortable, the place is tidy and clean.
Yöpyi 2 yötä lokakuussa 2018

10/10 Loistava

KIM

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

편안하고 아늑한 공간

호스트인 코르시님은 다정하고 친절하셨습니다. 방도 아늑하고 예뻤습니다. 공용 욕실이긴하나 겹치는 경우는 거의 없었고 숙박에 불편한 점은 없었습니다. 집을 찾기 어려운데 구글 지도를 켜고 문 옆 명패를 보면 쉽게 찾을 수 있습니다.
Yöpyi 2 yötä syyskuussa 2018

10/10 Loistava

Tarkistettu asiakas

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Feels like home in Florence

Roberta the owner was a very nice host and has done a very good job at making me feel like home. The room and the house in general was very clean and homey, and it has everything that I ever needed, and I also love the classic Tuscan style of the house, very simple yet very cozy. The location is also perfect, just few minutes walking distance from SM Novella station and pretty much walking distance to lots of attractions. I would definitely come back here if I visit Florence again
Yöpyi 3 yötä syyskuussa 2018

10/10 Loistava

Laura

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Todo perfecto. No recuerdo el nombre de la señora pero super divina y atenta. El hotel cerquita de todo se puede andar caminando sin problemas y en muy buenas condiciones. Con un patio hermoso para disfrutar. Recomiendo totalmente!!
Yöpyi 2 yötä heinäkuussa 2018

10/10 Loistava

Anthony

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

dame adorable

la personne est adorable, devouee a faire de son mieux, endroit simple propre a deux pas de la gare et pres des restaurants
Yöpyi 1 yön kesäkuussa 2018

6/10 OK

Tarkistettu asiakas

Huonoa: Huoneen mukavuus
Yöpyi 3 yötä kesäkuussa 2018

6/10 OK

Tarkistettu asiakas

Huonoa: Majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Not what is pictured or what I expected. It’s a rooming house. Bland dark and without significant character. However it was a clean place to sleep. I had to leave by 7 to catch a plane so cannot speak to the ‘ breakfast ‘ part. I saw no one in the morning.
Yöpyi 1 yön toukokuussa 2018

8/10 Hyvä

Tarkistettu asiakas

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Yöpyi 2 yötä toukokuussa 2018

6/10 OK

Simona

Huonoa: Siisteys ja huoneen mukavuus

Sufficiente

Abbiamo semplicemente pernottato in questa struttura. Non ci siamo sentiti molto a nostro agio in quanto gli altri ospiti della struttura si sono "impossessati" della zona cucina e bagno (in comune) come se fosse di loro esclusivo uso. Sono abituata ad altri tipi di trattamenti. Ottima la posizione.
Yöpyi 1 yön tammikuussa 2018

10/10 Loistava

Sean

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Great location

Great location. Close to Santa Maria Novella train station. Welcoming host Roberta. I didn't need to take taxis or public transportation.
Yöpyi 4 yötä marraskuussa 2017

8/10 Hyvä

Thomas

Hyvää: Siisteys ja henkilökunta ja palvelu

Bra läge, något sämre boende.

Nära till allt framför allt tågstationen. Tyvärr väldigt lyhört.
Yöpyi 2 yötä syyskuussa 2017

8/10 Hyvä

raymond, florence

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

convenient

watch for mosquito
Yöpyi 1 yön syyskuussa 2017

8/10 Hyvä

kathryn

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Great location, friendly staff, loved Firenze!

It was very close to the train station but quiet too, and the back garden was wonderful. Roberta and staff were very welcoming, gave me a map of Florence and pointed out how to get to tourist spots and favorite local restaurants and groceries. The room was a bit small, but the kitchen was welcoming and I had good conversations with a few people over meals we prepared ourselves.
Yöpyi 3 yötä syyskuussa 2017

10/10 Loistava

Tarkistettu asiakas

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Excelente lugar cerca del centro de Florencia

Casa Corsi es un excelente lugar para hospedarse ya que está muy cerca del centro de Florencia. Las habitaciones están muy limpias y ordenadas. Lo mejor son las atenciones que Roberta y Martina dan a los huéspedes. Definitivamente regresaré a Casa Corsi.
Yöpyi 3 yötä elokuussa 2017

10/10 Loistava

David

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Great little place hidden within the walls of a Florence street neighborhood. We were thrilled once we arrived and were greeted kindly and warmly. Incredible little place to stay that is very downtown Florence living...3 minute walk to the train station and easy to walk to main attractions.
Yöpyi 2 yötä elokuussa 2017

10/10 Loistava

Tarkistettu asiakas

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Yöpyi 1 yön heinäkuussa 2017

10/10 Loistava

Karoline

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

Charming and authentic in the heart of Florence

If you want to go to Florence and want to live close to everything, have an authentic Tuscany-experience, and also be comfortable this is the place to go. In the center of Florence you find this little oasis where you can recharge in very comfortable bedrooms that keep you safe from the city sounds. Everything is clean, there is air condition and wifi. In the pretty little garden you can feel like a princess having an espresso or something to eat. I will come back to Casa Corsi whenever I travel to Florence!
Yöpyi 3 yötä heinäkuussa 2017

8/10 Hyvä

Larry

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus
Super nice people run the place. They go out of their way for the guests. There were a couple inconsiderate guests there when I stayed, but not the management's fault. Convenient location and not much street noise.

8/10 Hyvä

Tarkistettu asiakas

Hyvää: Siisteys, henkilökunta ja palvelu, majoituspaikan kunto ja tilat ja huoneen mukavuus

A gifted place in the city center.

Casa Corsi is very well located, close to the city center and bus and train station. The place is run by a very nice lady that helped a lot giving precious informations. The street is pretty noisy, but inside the ambiance is quiet and pretty confortable.

8/10 Hyvä

Josephine, Canada

Hyvää: Siisteys ja henkilökunta ja palvelu

Excellent location B & B

Casa Corsi is within walking distance to the train station and all major sightseeing spots. We found an all you can eat Japanese restaurant nearby. Groceries shop is also nearby. We could only use the microwave oven, water kettle, and fridge in the common area. The stove and washer were out of order. WIFI is weak at the room. The shared bathroom room did not have any staircase to access. It was helpful when we had heavy luggage. The owner was very friendly and helpful.